Leto u Hýroša - SILVIA KAŠČÁKOVÁ


SILVIA KAŠČÁKOVÁ  
rozhovory   

moderátorka: Iveta Kloptová    
štvrtok, 29. júla  17:00, park Š. N. Hýroša 

 

SILVIA KAŠČÁKOVÁ  (* 1976, Prešov) 
„Poézia je moja srdcovka nad všetku tvorbu. Jej písanie aj čítanie“.

Poetka, prekladateľka a textárka vážnej, populárnej a gospelovej hudby a autorka rozhlasových programov o literatúre. Pôsobí ako vysokoškolská pedagogička a zameriava sa na literatúru pre deti a mládež, didaktiku literatúry a tvorivé písanie. Jej prvá oficiálna básnická zbierka sa volá Kŕmiť leva (2015) a na vydanie je pripravená nová zbierka Rakúsky dom dôchodcov (2021). 
Prekladá súčasnú poľskú poéziu a osobitne sa venuje tvorbe W. Szymborskej, z ktorej preložila zbierky Veľké číslo (2016) a Soľ (2019). Aktuálne pracuje na preklade výberu z veršov poľskej poetky Marzanny Bogumiły Kielar. Venuje sa aj prekladu poľskej literatúry pre deti. 
Jej piesňové texty použili viacerí hudobní autori a interpreti - Katarína Koščová, Katarína Knechtová, Komajota, Nerez, či Lucia Šoralová alebo Kandráčovci: „Napíšete text, dáte do toho všetko, ale pieseň nie je iba vo vašich rukách. Môžete iba čakať na výsledok,“ hovorí autorka.

 

 kl2021_fb_loga

Podujatie je súčasťou mestského letného kultúrneho festivalu Leto u Hýroša, program TU

Prosíme, na podujatie sa prihláste cez FB alebo na mailovej adrese beletria@kniznicark.sk., príp. nám priamo na podujatí poskytnite kontakt na Vás. Vaše údaje budeme v zmysle aktuálnych opatrení uchovávať po dobu 14 dní od uskutočnenia podujatia. Ppočas podujatia používajte rúška, informujte nás, pokiaľ by sa u vás dodatočne prejavili príznaky akútneho ochorenia. 
V prípade nepriaznivého počasia sa stretnutie uskutoční v priestoroch Mestskej knižnice Ružomberok, Podhora 33 na 1. poschodí. 


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne ďalších médiách.   

 

foto Silvie: Vlastimil Slávik 

Zdroje:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22559696/pise-texty-pre-knechtovu-aj-koscovu-priviedol-ju-k-tomu-martin-husovsky.html#storm_gallery_175089 
https://knihynadosah.sk/silvia-kascakova-ono-to-ani-nie-je-skusanie-zivota-cez-basne-cez-texty-ale-rovno-zivot/ 
Recenzia - Kŕmiť leva - Silvia Kaščáková | Literárne informačné centrum (litcentrum.sk)

 

 

 

Informácia o spracúvaní osobných údajov: IS Cookies

info@kniznicark.sk
044 432 2005, 0917 714 060
PO 10:00 - 17:00
UT-PIA 08:30 - 17:00
Prestávka 11:30 - 12:30
Free WiFi