Leto u Hýroša - ALENA SABUCHOVÁ

 

ALENA SABUCHOVÁ 
rozhovory   

moderátor: Viktor Mydlo   
štvrtok, 12. augusta  17:00, park Š. N. Hýroša 

 

ALENA SABUCHOVÁ  (* 1989, Ružomberok) 
„Odjakživa mám rada zvláštne príbehy.“

Autorka a scenáristka.  Absolventka ružomberskéhoGymnázia sv. Andreja, študovala kulturológiu na FF UK a filmovú a televíznu scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Podieľa sa scenáristicky na viacerých televíznych a kultúrnych projektoch a externe spolupracuje s Rádiom Devín. Za svoj literárny debut Zadné izby (2016), kde s nadhľadom reflektuje svet a ľudí okolo seba, získala Cenu Ivana Kraska a Cenu Nadácie Tatra banky v kategórii Mladý tvorca.  Útla kniha predstavuje deväť tematicky prepojených príbehov, v ktorých nie vždy ide len o lásku a vzťahy. Nájdeme v nich ženu v rôznych podobách –  promiskuitnú, v domácnosti, ženu na dôchodku.  Vďaka poetickému románu   Šeptuchy (2019) si autorka  nesmierne obľúbila Podlasie - kraj na pomedzí Bieloruska, Litvy a Poľska, ktorý by nikto nevymyslel... Texty sú komorné, vyvolávajú silnú vizualizáciu, doslova prenášajú do podlasskej krajiny  a zároveň silne realistické pri opise života ľudí v tejto oblasti. Súčasťou knihy sú aj fotografie Roberta Tapperta, ktoré vznikli počas zbierania materiálu. Román bol ocenený  ako najlepšia próza  roku 2019 v rámci literárnej súťaže Anasoft litera, v roku 2020 získal Cenu Jána Johanidesa a študentskú literárnu cenu René. Alena má intenzívny vzťah k príbehom, ako popularizátorka obdivovateľka sa venuje výtvarnému umeniu, divadlu či iným kultúrnym formám. Žije v Bratislave, ale stále má rada vidiek, jeho záhrady a cintoríny. Nevyhýba sa cestovaniu a dobrému jedlu. Za všetkým z vymenovaných je ochotná dlho kráčať a niekedy i bežať :)   

Ukážka:
„Až nový báťuška nariadil zamykanie cintorína. Chcel zrušiť Lavičku žialiacich, vraj je to rúhanie. Akoby nebolo jedno, čomu veríte. Nikdy sa žiadnemu duchovnému celkom nepodarilo zrušiť Lavičku, vždy sa niekde objavila, neskôr si ženy začali nosiť rozkladacie stoličky a koše s jedlom. Potrebovali sa rozprávať, zdieľať orechový koláč, samotu aj zúfalstvo. Hoci po ich mužoch nezostal ani opar alkoholu, v ktorom sa pravidelne vracali domov. Aj ten opar bol lepší ako samota, sťažka usúdili občas podvečer. Preto im nalievali. Aby pri nich zostali. Ešte aspoň chvíľu. Natierali si prahy špiritusom a nosili si domov hlinu z ich hrobov, aby ich muži trafili správne. Aby sa žiaden nepomýlil. Každá mala svojho mŕtveho. Svoj prah. Aj prah samoty, ktorý už nikto viac neprekročil...“


kl2021_fb_loga

Podujatie je súčasťou mestského letného kultúrneho festivalu Leto u Hýroša, program TU

Prosíme, počas podujatia používajte rúška, informujte nás, pokiaľ by sa u vás prejavili príznaky akútneho ochorenia. 
V prípade nepriaznivého počasia sa stretnutie uskutoční v priestoroch Mestskej knižnice Ružomberok, Podhora 33 na 1. poschodí. 


Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne ďalších médiách.   

foto Aleny: Vladimír Šimíček

Zdroje:
Rozhovor - Za priestorom vidím príbeh | Literárne informačné centrum (litcentrum.sk)
Alena Sabuchová - Články | Literárne informačné centrum (litcentrum.sk)
Alena Sabuchová – Odjakživa mám rada zvláštne príbehy | Miau (miaumagazin.sk)

Zadné izby (Sabuchová Alena) - Čo čítať? (cocitat.sk)

 

Informácia o spracúvaní osobných údajov: IS Cookies

info@kniznicark.sk
044 432 2005, 0917 714 060
PO 10:00 - 17:00
UT-PIA 08:30 - 17:00
Prestávka 11:30 - 12:30
Free WiFi