NOC S ANDERSENOM

Večer a noc 1. apríla 2016  sa v ružomberskej knižnici niesla  v znamení jednej z najkrajších andersenovských postáv - Malej morskej víly. V  knižnici nás už navštívil kdekto, pán Andersen,  Pavol Dobšinský, Juro Jánošík či Ľudovít Štúr. Tento rok sme sa opäť  vrátili  k výsostne andersenovským témam. Ústrednou postavou večera bola  Malá morská víla, ktorá tento rok oslavuje  úctyhodných 180 rokov, aj keď - ako sama poznamenala - vôbec na to nevyzerá. Seriózne literárne pásmo pre deti o spisovateľovi H. Ch. Andersenovi narušil príchod prekrásnej slečny v modrých šatách, ktorá túžila stretnúť svojich rozprávkových kamarátov. Pani knihovníčky našej Malej morskej víle pomohli, s pomocou hádaniek určili spolu s deťmi  základné indície a podľa nich i jej rozprávkových priateľov. Deti - tento rok ich bolo spolu 24  vo veku 5-9 rokov - pracovali v družstvách,  hádali a hľadali  knihy v knižnici   a v nich konkrétnu rozprávku i s jej hlavnou postavou. Okrem Malej morskej  víly sa v knižnici tak ocitli Dievčatko so zápalkami, Princezná na hrášku,  Škaredé káčatko či Ihla na plátanie. Spolu s rozprávkovými hrdinami si deti prečítali skrátenú verziu rozprávky,  vyriešili zábavné úlohy. Viete napríklad, ako sa dajú zo 4 zápaliek zložiť dva trojuholníky? Aj počítanie hráškových zrniek či lúštenie tajničky a práca s atlasom  deti zaujali... Na centrálnom stanovišti ich čakal  hlavný kontrolór p. Andersen. Zhrnuli sme všetky rozprávky, vyriešili veselý  kvíz, každé dieťa dostalo malú odmenu,  knižné záložky či maľovanky plné morskej peny. Premietli sme si krátky film o Ariele a potom sa už len v spacích vakoch pri baterke čítalo a čítalo a čítalo...

Prestávka 11:30 - 12:30