info@kniznicark.sk
044 432 2005, 0917 714 060
PO-PIA 08:00-17:00

September v knižnici

Štart do školy znamená pre deti ale zároveň aj pre nás trochu náročnejšie obdobie – preto sme počas leta „prevetrali“ oddelenie detskej beletrie i detskej  náučnej literatúry a predzásobili sa nákupom novej  literatúry,  najmä z vydavateľstiev Slovart a Albatros. Pozornosť si napríklad  zaslúži encyklopedická  séria pre čitateľov od 9 rokov od autorky Anity Ganeri - Mýty, Zem, vedecké objavy za 30 sekúnd, pribudli nám knihy autora Terry Deary  zo série Príšerná história, Mrazivá matika. Pre malých milovníkov vesmíru sme rozšírili sériu Lucy a Stephen Hawkingovcov s ich  hlavným hrdinom cestovateľom Gregorom, rodičia sa potešia logopedickej knižke Rapotáčik z edície Stonožka podľa rovnomennej TV relácie. Z krásnej literatúry upriamim pozornosť na knihy autorky Holy Webbovej  s jej hlavnou hrdinkou Maisie,  dojímavé príbehy autora Imro Weiner - Kráľa Rozprávky pre Elise, sériu Pavly Hanáčkovej Kde bývajú zvieratká alebo tituly  od slovenskej súčasnej uznávanej autorky Zuzany Štelbaskej. 

Rodičia tých najmenších sa potešia pokračovaniu krátkych príbehov o Terke - určite si mnohí z nich všimli, že sa nám s pomocou Fondu na podporu umenia podarilo zrenovovať časť detského oddelenia práve pre nich, aby čas strávený v knižnici bol čo najpríjemnejší. Pristúpili sme i k úprave cenníka pre mamičky na materskej dovolenke, aby sme mohli čo najúčinnejšie osloviť túto časť našich používateľov. 

Spolupráca so školami bude pokračovať i túto jeseň. V súčinnosti s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny a centrom pedagogicko-psychologického poradenstva  máme pripravené tematické besedy pre žiakov prvého i druhého stupňa na veľmi aktuálnu tému šikany,  so spoločným názvom Môj anjel sa vie biť. Prvé pilotné besedy so žiakmi prebehli už v júni, samostatne pre mladšie deti a samostatne pre starších žiakov. Momentálne pripravujeme harmonogram na jeseň a pevne verím, že naša spolupráca bude pokračovať. Okrem toho sme zaktualizovali aj našu Ponuku stálych podujatí na webe, pribudli tematické podujatia na tituly od autorov ako Otfried Preussler (Malá bosorka), Sara Pennypacker (Lišiak Pax) či  naša Andrea Gregušová (Červík Ervín).   

Samozrejme, nezabúdame na dospelých, veď práve v oddelení beletrie pre dospelých prebieha ročne najviac výpožičiek. Na svoje si prídu milovníci romantiky, reportážnej literatúry ale i severských  detektívok nordic noir. Všetky nové tituly nájdu čitatelia  na našom webe či  v online katalógu. Pokiaľ majú záujem, môžu si novinky nechať zasielať týždenne mailom, stačí si ich nastaviť v časti Používateľské nastavenia vo svojom čitateľskom  konte. Pokiaľ tituly nie sú momentálne dostupné, je možné si ich za poplatok  0,50 € zarezervovať.

Budú pokračovať už zabehnuté Rendezvous pod schodmi, najbližšie jesenné stretnutie by malo prebehnúť s ružomberským básnikom Robom Nemčíkom a mikulášťanom Ivanom Šobáňom. Začiatkom decembra  prebehne tematická prednáška a beseda  s historikom Pavlom Dvořákom, s ktorým by sme sa pri príležitosti 700. výročia udelenia výsad mesta radi porozprávali o starších dejinách nášho regiónu. Zároveň predstavíme  najnovší 9. diel z jeho série Stopy dávnej minulosti, keďže v týchto dňoch vychádza na pulty predajní.

V najbližších týždňoch menšími zmenami prejdú i priestory knižnice: čaká nás inštalácia prezentačného závesného systému pre výtvarné výstupy zo súťaží a tvorivých dielní,  ktorého nákup je financovaný z Fondu na podporu umenia v rámci tohtoročných projektov Trojruža a Kytica viazaná zo slov. Do konca novembra by sme mali zrealizovať i nákup interiérového vybavenia pre náučné oddelenie knižnice, financované z dotácie Žilinského samosprávneho kraja. Pomocou neho budeme možno môcť rozbehnúť projekt s názvom Informačná akadémia, zahrňujúci pomoc pri výučbe práce s počítačom pre seniorov a niektoré znevýhodnené skupiny obyvateľstva.

 

 

Textová verzia

Anketa

Aké knihy obľubujete?

náučné 18%
Spolu hlasovalo 9022 ľudí.

Najbližšie podujatia

Mestská knižnica
Ružomberok


Podhora 33
034 01 Ružomberok

tel: +421 44 43 22 005
mobil: +421 917 714 060
info@kniznicark.sk


Partneri a Sponzori


A ďalší..

Informácia o spracúvaní osobných údajov: IS Cookies